تبلیغات
شگفتی های قرآن - اشاره قرآن به پرده های جنینی(لایه های جنینی)

در آیات مختلفی از قرآن به تاریکی های سه گانه اشاره می شود.

در دوران جنینی در رحم مادر سه لایه تشکیل می شود که نتیجه تقسیم تخمک جنس ماده به سه لایه نازک است که به ترتیب شامل

پرده آمنیون  که شامل مایع زلالی به نام آمینوتیک است که جنین در آن شناور است را احاطه می کند.

پرده کریون که سلول های سطحی آن به غشای مخاطی رحم نفوظ کرده است و لایه سوم کیسه پرده است که که به عنوان دیواره جفت نیز نامیده می شود .

اما تعبیر صحیح آن شامل اکتودرم آندودرم و مزودرم است که به لایه های بیرونی درونی و میانی جنینی اشاره می شود.

در هفته سوم از رشد جنین لایه های جنینی اکتودرم مزودرم و آندودرم تشکیل می شوند

اکتودرم بافت های دستگاه عصبی مرکی نحیطی بافت پوششی حسی گوش بینی و چشم غده پستان مینای دندان و غده هیپوفیز را تشکیل می دهد.

مزودرم بافتهای پیوندی غزروف استخوان ماهیچه های مخطط و صاف سلولهای لنفاوی خونی و دیواره قلب و رگهای خونی و لنفاوی عده های جنسی و مجاری آنها طحال و قسمت قشری فوق کلیه را تشکیل می دهد.

آندودرم نیز دستگاه گوارش پوشش اپیتلیال مجاری تنفی پارانشیم تروئید پاراتیروئید کبد لوز المعده لوزه ها و تیموس و پوشش اگیتلیالی مثانه پیشابره صندوق صماخی و مجرای شنوایی را تشکیل می دهد.

در سوره زمر آیه 6 نوشته شده است

شما را از نفسى واحد آفرید سپس جفتش را از آن قرار داد و براى شما از دامها هشت قسم پدید آورد شما را در شکمهاى مادرانتان آفرینشى پس از آفرینشى [دیگر] در تاریکیهاى سه گانه  خلق کرد این است‏خدا پروردگار شما فرمانروایى [و حکومت مطلق] از آن اوست‏خدایى جز او نیست پس چگونه [و کجا از حق] برگردانیده مى‏شوید

در زمان نزول قرآن دستگاه رادیولوژِ وجود نداشت که این سه لایه شناسایی شوند.تاریخ : یکشنبه 23 بهمن 1390 | 11:03 ق.ظ | نویسنده : | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.