تبلیغات
شگفتی های قرآن - السلام علیک یا ابا المهدی (علیه السلام)

 بسم الله الرحمن الرحیم

سالروز ولادت امام حسن عسكری علیه السلام

سالروز ولادت با سعادت امام یازدهم حضرت امام حسن عسكرى (علیه السلام) را به تمامى شیعیان جهان تبریك عرض نموده، امیدواریم خداوند متعال توفیق پیروى آن امام همام را به همه ما عنایت فرموده ودر فرج فرزند بزرگوارش حضرت مهدى (علیه السلام) تعجیل فرماید

http://www.askdin.com/gallery/images/514/3_20110308133908671_asgari-03.jpg


حضرت امام حسن عسكرى (علیه السلام) در سال 232 هجرى قمرى در روز هشتم ماه ربیع الثانى در شهر مدینه به دنیا آمد، پدر آن حضرت امام بزرگوار حضرت هادى، ومادرش خانمى به نام حدیثه بود. نام ایشان حسن، وكنیه آن بزرگوار ابو محمّد واز القاب ایشان زكى و عسكرى است.
آنچه از صفات بزرگ وفضائل كه لازمه امامت است در آن حضرت جمع بود، یعنى: در علم، وزهد، كامل بودن در عقل وخرد، عصمت، شجاعت، كرم وبزرگوارى از تمام مردم زمان خود برتر بود، وعلاوه بر نصوص كه از پیامبر(صلى الله علیه وآله) وامامان گذشته در باره امامت آن حضرت وارد شده بود، حضرت امام هادى (علیه السلام) یعنى پدر بزرگوارشان نیز تصریح به امامت آن جناب فرمودند، ودر روایتى كه مرحوم شیخ مفید (رحمه الله) در كتاب گرانقدر ارشاد نقل كرده است، حضرت امام هادى (علیه السلام) چهار ماه قبل از شهادت امام عسكرى (علیه السلام) را وصىّ خود قرارداد، وبه امامت آن حضرت تصریح كرده وگروهى از دوستان و شیعیان را بر این امر گواه گرفت.

سخنانى تكان دهنده در كودكى...
بسیارى از تاریخ ‌نویسان آورده اند:
روزى یكى از بزرگان شهر سامراء به نام بهلول از محلّى عبور مى كرد، بچّه هائى را دید كه مشغول بازى هستند.
و حضرت ابومحمّد حسن بن علىّ عسكرى علیه السلام را دید - در حالى كه كودكى خردسال بود - كنارى ایستاده و گریه مى كند.
بهلول گمان كرد كه چون این كودك ، اسباب بازى ندارد، نگاه به بچّه ها مى نماید و با حسرت گریه مى كند؛ به همین جهت جلو آمد و اظهار داشت : اى فرزندم ! ناراحت مباش و گریه نكن ، من هر نوع اسباب بازى كه بخواهى ، برایت تهیّه مى كنم .
حضرت در همان موقعیّت و با همان زبان كودكى لب به سخن گشود و بهلول را مخاطب قرار داد و اظهار نمود: اى كم عقل ! مگر ما انسان ها براى سرگرمى و بازى آفریده شده ایم ، كه با من این چنین سخن مى گوئى .
بهلول سؤال كرد: پس براى چه چیزهائى آفریده شده ایم ؟
حضرت علیه السلام در پاسخ به او فرمود: ما بندگان خدا، براى فراگیرى دانش و معرفت و سپس عبادت و ستایش پروردگار متعال آفریده شده ایم .
بهلول گفت : این مطلب را از كجا و چگونه آموخته اى ؟!
و آیا براى اثبات آن دلیلى دارى ؟
حضرت فرمود: از خداوند سبحان و از گفتار حكیمانه او آموخته ام ، آن جائى كه مى فرماید: أفَحَسِبْتُمْ أنَّما خَلَقْناكُمْ عَبَثاً وَ أنَّكُمْ إلَیْنا لا تُرْجَعُونَ.
یعنى ؛ آیا شما انسان ها گمان كرده اید كه شما را بیهوده و بدون هدف آفریده ام ، و نیز گمان مى كنید براى بررسى اعمال و گفتار به سوى ما بازگشت نمى كنید!؟.
سپس بهلول با آن موقعیّت و شخصیّتى كه داشت از آن كودك عظیم القدر تقاضاى موعظه و نصیحت نمود.
حضرت در ابتداء چند شعرى حكمت آمیز را سرود؛ و بعد از آن بهلول را مخاطب خود قرار داد و فرمود: اى بهلول ! عاقل باش ، من در كنار مادرم بودم ، او را دیدم كه مى خواست براى پختن غذا چند قطعه هیزم ضخیم را زیر اُجاق روشن كند؛ ولى آن ها روشن نمى شد تا آن كه مقدارى هیزم باریك و كوچك را روشن كرد و سپس آن هیزم هاى بزرگ و ضخیم به وسیله آن ها روشن گردید.
و گریه من از این جهت است كه مبادا ما جزئى از آن هیزم هاى كوچك و ریز دوزخیان قرار گیریم .
با بیان چنین مطالبى ، بهلول ساكت ماند و دیگر حرفى نزد.

 تاریخ : پنجشنبه 11 اسفند 1390 | 10:45 ق.ظ | نویسنده : | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.